Πλαστική Χειρουργική
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Εύκολος Προγραμματισμός Ραντεβού
Visit our web site
Nikos Neofotistos,Plastic Surgeon
Follow n_neofotistos on Twitter Ask me about Plastic Surgery on Quora Find me on Linked In our videos on youtube Join our Facebook Group
Πρόσφατα Θέματα
» Υαλουρονικό οξύ στα χείλη
Καισαρική και Κοιλιοπλαστική I_icon_minitime24/2/2015, 10:58 από Admin

» πωγωνοπλαστική
Καισαρική και Κοιλιοπλαστική I_icon_minitime29/10/2013, 17:40 από elen_h

» Αφαίρεση σπίλων
Καισαρική και Κοιλιοπλαστική I_icon_minitime26/6/2013, 17:40 από Admin

» Κρυοπηξία και υπερτροφική ουλή
Καισαρική και Κοιλιοπλαστική I_icon_minitime26/6/2013, 17:38 από Admin

» Πλαστική Χειρουργική μετά από μεγάλη απώλεια Βάρους
Καισαρική και Κοιλιοπλαστική I_icon_minitime1/2/2013, 00:47 από jpapas

» Laser αποτρίχωση σε άντρες-πλάτη+ώμους
Καισαρική και Κοιλιοπλαστική I_icon_minitime28/1/2013, 19:22 από Admin

» αυξηση ογκου και περιγραματος χειλιων
Καισαρική και Κοιλιοπλαστική I_icon_minitime20/6/2012, 15:26 από Admin

» Κρέμα ματιών
Καισαρική και Κοιλιοπλαστική I_icon_minitime6/6/2012, 12:11 από Admin

» Κρέμα προσώπου
Καισαρική και Κοιλιοπλαστική I_icon_minitime6/6/2012, 12:06 από Admin

Τροφοδοσία RSS


Yahoo! 
MSN 
AOL 
Netvibes 
Bloglines 



Καισαρική και Κοιλιοπλαστική

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Καισαρική και Κοιλιοπλαστική Empty Καισαρική και Κοιλιοπλαστική

Δημοσίευση  minituck 4/3/2011, 16:54

Θα ήθελα να σας θέσω μία απορία που μου έχει δημιουργηθεί από συζητήσεις με φίλες μου οι οποίες έχουν υποβληθεί σε καισαρική τομή. Ισχύει το γεγονός ότι με την καισαρική τομή ουσιαστικά αχρηστεύεται ο "λαϊκιστί" κάτω κοιλιακός μυς κι ότι ακόμη κι αν τον προπονείς σκληρά με ασκήσεις κοιλιακών είναι σαν να προσπαθείς να γυμνάσεις "δέρμα" κι ότι ο μόνος τρόπος επαναφοράς του στην προτέρα κατάστασην είναι η εκτεταμένη κοιλιοπλαστική; Γιατί δεν γίνεται παραμερισμός των κοιλιακών μυών κατά την καισαρική παρά καταφεύγουν σε τομή τους;
Η καισαρική μπορεί να συνδυαστεί με Mini-tuck?

minituck

Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Καισαρική και Κοιλιοπλαστική Empty Απ: Καισαρική και Κοιλιοπλαστική

Δημοσίευση  Admin 4/3/2011, 16:57

Σε απάντηση των ερωτημάτων που μου θέσατε, να σας ενημερώσω ότι:
Κατά τη διάρκεια της καισαρικής δεν γίνεται τομή στους ορθούς κοιλιακούς αλλά απλά "παραμερισμός" όπως και εσείς πολύ σωστά αναφέρετε.Υπό την προϋπόθεσή βέβαια o γυναικολόγος που την πραγματοποιεί να είναι γνώστης των νεότερων τεχνικών.Αυτό που μπορεί να συμβεί είναι διάσταση της μέσης γραμμής και των ορθών κοιλιακών που διορθώνεται πράγματι με την κοιλιοπλαστική και όχι με άσκηση. Η κατάσταση αυτή δεν έχει να κάνει με την καισαρική αλλά με την ίδια την εγκυμοσύνη.

Συνεπώς, το μόνο πρόβλημα που προκύπτει στην εκγύμναση των κοιλιακών είναι ότι αυτή πρέπει να αρχίσει σταδιακά και με μέτρο όπως σε κάθε χειρουργημένο άνθρωπο.

Τα προβλήματα που δημιουργούνται στην κοιλιακή χώρα μετά από εγκυμοσύνη έχουν να κάνουν με τη χαλάρωση του δέρματος που παρατηρείται λόγω της διάτασης του. Αυτό είναι κάτι που δεν διορθώνεται με την γυμναστική αλλά μόνο με κοιλιοπλαστική.

Η mini κοιλιοπλαστική ή mini-tuck, είναι τεχνική που δεν εφαρμόζω, γιατί δεν έχει καλά αποτελέσματα και πολύ συχνά έχουν έρθει ασθενείς που έχουν υποβληθεί σε αυτή την επέμβαση από άλλους συναδέλφους, ζητώντας δεύτερη, πλήρη κοιλιοπλαστική από εμένα όταν δουν αποτελέσματα δικών μου επεμβάσεων που έχουν γίνει με την τεχνική της πλήρους κοιλιοπλαστικής. Στο ιατρείο μου θα μπορούσα να σας δείξω φωτογραφίες από παρόμοια περιστατικά για να καταλάβετε την τεράστια αισθητική διαφορά των δύο τεχνικών.

Η επέμβαση της κοιλιοπλαστικής δεν πρέπει να γίνει ταυτόχρονα με την καισαρική αλλά μετά από 6 μήνες για λόγους που μπορείτε να δείτε εδώ:

http://plastiki-x.blogspot.com/2010/05/blog-post_9300.html
Admin
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 114
Ημερομηνία εγγραφής : 15/01/2011
Ηλικία : 51
Τόπος : Αθήνα

http://www.neofotistos.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης